Інтернет-ЗМІ » Кращий у професії » Ілля Мечников. Наш перший Нобелівський лауреат
Інформація до новини
 • Переглядів: 5783
 • Автор: Moderator
 • Дата: 5-10-2012, 22:19
 (голосів: 1)
5-10-2012, 22:19

Ілля Мечников. Наш перший Нобелівський лауреат

Категорія: Кращий у професії

Коли Нобелівський комітет у 1908 році присвоював премію в галузі фізіології або медицини, він не знав, представнику якої країни має присудити премію. (Він, судячи з такої дивної назви премії, не зовсім визначився і галуззю, в якій мав працювати лауреат.)

Втім, членів комітету можна було зрозуміти. За походженням молдаванин та єврей, Ілля Ілліч Мечников на той момент вже більше 20 років не жив на території Російської імперії, підданим якої він, тим не менше, себе вважав. Втім, місце, де народився видатний вчений, знаходиться тепер на території України, і тому Мечникова справедливо вважають і українським ученим також.

Ілля Мечников. Наш перший Нобелівський лауреат

Дитинство всесвітньовідомого науковця пройшло в селах Іванівна та Панасівка Харківської, на той час, губернії. Потім відомий російський фізіолог Климент Тімірязєв згадував, що на початку 1860-х років у наукових колах Петербурга ходили чутки про вундеркінда, який народився в Харкові. Так це чи ні, та в 23 роки – погодьтеся, в не зовсім пристойному для такого статусу віці – Мечников стає доктором зоології.

Це не так вже й дико звучить, з огляду на те, що ще в п’ятирічному віці Ілля почав читати лекції з біології своїм братам (лекції оплачувані, по дві копійки за «сеанс», причому платив сам лектор, оскільки аудиторію зовсім не цікавила будова жаб абощо).

Потім, в 16 років Мечников друкує статтю в одному з московських журналів, де критикує підручник з геології, який він прочитав.

Вступивши до Харківського університету в 17 років, він у 19 його закінчує і таким чином здобуває вищу освіту. Одним словом, Ілля Мечников значно випереджав розвиток, втім, за власними мірками, помер відносно рано, у 71 рік – років на 100 раніше, ніж це мало статися зі здоровою людиною.

Мечников багато подорожує, проводить величезну кількість дослідів, викладає в університетах різних міст.

Момент, який перегортає усе життя Мечникова та стає новою віхою в історії медицини, відбувся в 1882 році в Мессіні, на території Італії. Він описував події того вечора так:
«Скалка, вставлена в тіло морської зірки, в короткі строки має опинитися в колі налізлих на неї рухомих клітин, подібно до того, як це спостерігається у людини, що загнала скалку. Я зірвав декілька шипів троянди і одразу встромив їх під шкіру чудових, прозорих, як вода, личинок морської зірки. Звичайно, я всю ніч хвилювався. І наступного дня рано вранці з радістю констатував успіх досліду. Цей, останній, склав основу теорії фагоцитозу, розробці якого будуть присвячені наступні 25 років мого життя.»

Ілля Мечников. Наш перший Нобелівський лауреат

Мечников стверджував, що в організмі людини присутні особливі амебоидні рухливі клітини – нейтрофіли і макрофаги, – поглинають і перетравлюють патогенні мікроорганізми. Саме їм він віддавав первинну роль в захисті організму.

Насправді суть самої теорії набагато простіша, ніж шлях її утвердження в медицині: будь-який організм реагує на вторгнення чужерідного тіла, намагаючись його відторгнути, локалізувати або знищити.

Захист теорії в Росії давався науковцю складно. Взагалі йому важко було існувати в атмосфері постійної політичної боротьби, пропаганди та революційних настроїв. Навіть студенти, за словами науковця, часто прогулювали лекції, віддаючи перевагу походам на мітинги.

У 1888-му році Мечникова запрошує до Парижа Луї Пастер, на роботу в інституті свого імені, відкритому того ж року. Мечников погодився і назавжди залишив Батьківщину.
«В Парижі могла здійснитися моя мета наукової роботи поза політичної або будь-якої іншої громадської діяльності. В Росії перешкоди, що виникають знизу, зверху та збоку, зробили подібну мрію нездійсненною.»
Мечников був байдужим до політики, за що його часто недолюблювали.

Ілля Мечников. Наш перший Нобелівський лауреат


Опинившись, нарешті, в нормальних, як він вважав, умовах для роботи, в Пастерівському інституті, Мечников починає вивчати природу холери та тифу. Зрозумівши, що досліди на тваринах не допомагають, вчений починає ставити їх на собі. Кажуть, що в той час мало не весь інститут Пастера пив склянками культуру холери в чистому вигляді.

Коли теорія Мечникова про роль фагоцитозу і функції лейкоцитів здобула визнання в науковому світі, вчений розпочав роботу над проблемами старіння і смерті. Мечников розробляє теорію ортобіозу – досягнення «повного і щасливого циклу життя, що закінчується спокійною природною смертю».

Під кінець життя Мечников звертає увагу на те, що найбільша кількість довгожителів – серед болгар: 4 на 1000 осіб. І знаходить пояснення цій тенденції: на його думку, це пов’язано з тим, що болгари споживають багато кефіру. Тоді він розробив власний рецепт – просто кваші, – який розійшовся потім серед великої кількості населення. Пив її сам і рекомендував іншим.

Він вважав, що старість і смерть у людини наступають передчасно, в результаті самоотруєння організму мікробними та іншими отрутами. Найбільше значення Мечников надавав в цьому відношенні кишкової флори. І першим оцінив грандіозне відкриття болгарського студента Стамена Григорова – болгарську паличку, на основі якої тепер виготовляють йогурт.

Незадовго до смерті Мечников написав: «Моя мати померла у 65 років, батько у 68, брат у 57. Серцева спадковість у мене, безперечно, погана. Тож нехай ті, хто вважає, що за моїми правилами я повинен був би прожити 100 років і більше „пробачать“ мені передчасну смерть з огляду на вищезгадані обставини».

Втім, для наступних поколінь Мечников залишив «секрет довголіття»: «Ми згодовуємо велику кількість шкідливих мікробів, які укорочують наше життя і викликають передчасну і болісну старість. Потрібно з самого раннього дитинства засівати кишки корисними мікробами і видаляти шкідливі».

За матеріалами:

Ілля Мечников - "Історичні хроніки"

Підготував Арсен Цимбалюк

Теги до статті: Мечников, наука, Нобелівська премія

Шановний відвідувачу! Ви увійшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми радимо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм іменем.
<
Руслана Сохіна

16 жовтня 2012 11:13

Інформація до коментарів
 • Група: Гості
 • ICQ: --
 • Регістрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
Український чи російський вчений....науковий спадок Іллі Мечникова настільки дорогоцінний, що його тепер ніяк не можуть поділити. І це цілком зрозуміло. Дехто його навіть вважає французьким ученим!!! Сперечатися тут можно ще довго. Як зазначив автор статті, Мечников був байдужим до політики, за що його і недолюблювали. А людина просто займалася своєю справою, присвятивши себе науці. Усе заради людей. Тому нехай він буде тим , ким є - космополітом!
<
Coach Outlet

5 листопада 2012 14:14

Інформація до коментарів
 • Група: Гості
 • ICQ: --
 • Регістрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
Ticket salesCoach Outlet
and pageCoach Factory Outlet traffic on Coach Outlet OnlineStubhub, an online ticket Louis Vuitton Bagsmarketplace, jumped 20 percenLouis Vuitton Pursest on Saturday morning after GoCoach Outlet Storev. ANDREW M. CUOMO’Coach Outlet Store Onlines announcement that Coach Factory Outletsubway service had been rCoach Factory Outletestored to Brooklyn. ... GERCoach Outlet OnlineALD WALLACE left tCoach Factory Onlinehe game with a sprained Coach Factory Onlineleft ankle. X-rayCoach Outlets were negative,Coach Outlet Online and WallaceCoach Outlet is day tCoach Outleto day.
<
Катерина Рудешко

13 листопада 2012 16:58

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 12.11.2012
 • Публікацій: 9
 • Коментарів: 55
Я захоплююсь науковою творчістю Іллі Мечнікова. І мені дуже приємно, що автор написав про цю постать. Дуже вдало підібрані фотографії і для мене був новим той факт, що Ілля Мечніков був знайомим з Львом Толстим.
<
Лілія Тенчуріна

21 листопада 2012 01:15

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 18.10.2012
 • Публікацій: 12
 • Коментарів: 60
Надзвичайно цікава постать, що зробила такий великий вплив на історію світової медицини. На мою думку, абсолютно не важливо, українським чи російським вченим був Ілля Мечников, головне - це його дослідження та досягнення. Вразило також те, що при вивченні холери та тифу він почав ставити досліди на самому собі - настільки сміливою та відданою своїй справі людиною він, відповідно, був.
<
taniaholubenko

5 грудня 2012 00:30

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 24.10.2012
 • Публікацій: 12
 • Коментарів: 75
Справжній геній, який не шкодував ні сил, ні здоров'я, займаючись справою усього свого життя. Ілля Мечников "володів даром передбачення". Показовим є той факт, що саме він першим оцінив винахід болгарця Григорова (болгарську паличку), відразу усвідомивши його користь. Також мене вражають поради Мечникова щодо здорового способу життя та його роздуми про передчасну смерть людини, яку вона сама наближає, звикаючи жити неправильно.
<
Котик Аліна

25 грудня 2012 00:35

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: 693183334
 • Регістрація: 24.12.2012
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 9
З цієї статті я дізналася велику кількість нової інформації. Я була вражена тим , що Мечников платив своїм братам по 2 копійки за свої лекції. Наука була для нього на першому місці. Тепер частіше питиму кефір і керуватимуся порадами вченого, щоб прожити 100 років.
<
Омельченко Максим

30 грудня 2012 22:59

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 18.12.2012
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 10
Цікаво, що Харківський університет лідирує за кількістю нобелівських лауреатів серед українських вишів. Там навчалися або викладали три лауреати Нобелівської премії - Ілля Мечников, Семен Кузнець (економіка, 1971 рік) і Лев Ландау (фізика, 1962 рік).
<
AlinaMJ

13 січня 2013 20:26

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 10.01.2013
 • Публікацій: 2
 • Коментарів: 11
Яка різниця росіянин, українець чи ще хтось, головне, що він зробив для науки! Він - легендарна постать в історії медицини! Вивчаючи його на уроках біології у школах, чи в університетах, всеодно будуть запам'ятовувати не те, звідки він, а те, що він зробив! Так, для нас - українців дуже важливим є той факт з його біографії, який пов'язаний з Україною, але не це ж головне..
<
Нетідова Юлія

17 січня 2013 20:07

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 17.01.2013
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 10
Дуже приємно те, що Україна відіграла в житті такого великого науковця як Ілля Мечніков не останню роль. Він багато чтого зробив для науки та людства вцілому. А те, чий він вчений - не важливо. Головне те, що він зробив, чого досяг. Гадаю, в данному випадку відіграє роль відношення до постаті. Якщо Ви поважаєте його та вважаєте його досягнення великими - він завжди буде рідним для такої людини.
<
Миленька Луїза

18 січня 2013 07:56

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 16.01.2013
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 10
Се був знаменний науковець за покликанням. І найголовніше те, що, мовлячи устами Антуана де Сент-Єкзюпері, він зміг дати волю своєму покликанню, а не тільки його знайти. Тут є щось від долі.
<
Ihor

18 січня 2013 09:59

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 6.01.2013
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 3
Цікаво, де які мої міркуваня знайшли підтвердження, я про самоотруювання. Ну що ж, кориснисть сайту очивидна, у крайньому випадку для мене.
<
Марина Ансіфорова

19 січня 2013 23:13

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 19.01.2013
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 10
Мені подобається те, що ця людина присвятила все своє життя вивченню біології. Справжній приклад особистості, яка робила свою справу і не втручалася ні у що інше (включаючи політику).
<
Брагар Анастасія

21 січня 2013 12:06

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 10.01.2013
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 10
Дізнавшись більше про цю людину, я була вражена його багатогранними інтересами і захопленнями! Була також зачарована його надзвичайним розумом і дотепністю, дізнавшись один цікавий факт з його життя:
Мечников, як було зазначено вище, довгий час працював у Франції, займаючись вивченням різних захворювань. У Парижі він ненавмисно чимось образив якогось французького аристократа. Той вирішив провчити російського нахабу, викликавши його на дуель.
Секундант прийшов прямо в лабораторію Мечникова.
- Ніякі вибачення не приймаються, дуель відбудеться у будь-якому випадку, - заявив француз російському вченому. - Згідно з правилами, за тим, кого викликають на дуель, право вибору зброї. Яке бажаєте вибрати ви?
- Що ж, - знизав плечима Мечников, - я вибираю бактеріологічну зброю. Ось дві склянки з рідинами. Вони зовні нічим не відрізняються одна від одної. Але в одній - чиста питна вода; в іншій - вода з бактеріями сибірської виразки. Ваш граф може випити будь-який з цих стаканів, а я вип'ю що залишиться.
Секундант мовчки пішов!

Не дарма кажуть: "Талановита людина, талановита в усьому"!
<
Арсен Цимбалюк

4 лютого 2013 23:27

Інформація до коментарів
 • Група: Користувачі
 • ICQ: --
 • Регістрація: 4.02.2013
 • Публікацій: 1
 • Коментарів: 42
Я погоджуюсь із твердженням Катерини Рудешко! Дуже цікаве зауваження. Але ж не тільки з Львом Толстим! А ще з багатьма людьми!
<
tyry

6 червня 2013 05:29

Інформація до коментарів
 • Група: Гості
 • ICQ: --
 • Регістрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
Glacier glasses are known for their ability to block up to 96% of the visible light which is necessary when interacting in very bright conditions such as glacier climbing.cheap oakley sunglasses You actually wouldn’t want to wear such glasses in most environments, as it could be dangerous to block out that much light. So, when choosing sunglasses, be aware of how much light they actually block out. oakley sunglasses – Your budget is probably your number one concern,oakley sunglasses cheap especially when ordering a pair of sunglasses. The differences between cheap and high priced sunglasses can be vast, yet to an untrained eye they may not look all that different. With cheap sunglasses, you may not be getting any ultraviolet protection for your eyes. The designer label of the sunglasses is definitely part of the purchase price. On the other hand,discount oakley sunglasses a very cheap pair of sunglasses is not likely to provide much protection or allow you to make a grand fashion statement. Sunglasses that you buy should be affordable for you. UV protection may not be on every pair of sunglasses. You will only know if you check the label to make sure that it is included.At present, our country many automobile production manufacturer had not seen the automobile oakley outlet travels this broad market, for example big roadster, family saloon car and station wagon.The automobile produces the supplier.The automobile traveling and the Auto club and the automobile lease company's automobile, must depend on the automobile to produce the supplier to supply.
<
Sencyevobby

25 листопада 2013 06:49

Інформація до коментарів
 • Група: Гості
 • ICQ: --
 • Регістрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
As the components and also handsewn involving strawwoven case, ケイトスペード 財布 新作 2013 www.abundantlifemcc.org, in order that it can not load excessive. http://www.beyondthelimitation.com/ポーター-長$
001;布-c-3.html
,If necessary, you could boost the top part through needle or fish wire. http://www.abundantlifemcc.org/c-19_23.html, The recognized coloring carrier would not absorb dyes, http://www.apartyhoteliberoargentina.com/dr-martens-5ホール-c-
9.html
,and so there isn't any challenge concerning removal. http://www.xpressitbd.com/samantha-thavasa-バッグ-c-2_5.html,However its bright colored strawwoven bag, http://www.zugloportal.info/c-14_34.html,you mustn't allow it to damp..
The actual CFDA in addition to http://www.web2secrets.com/ディーゼル-ト
540;トバッグ-c-14.html
,craigs list Vogue are now in the third ポーター バッグ メンズ http://www.beyondthelimitation.com/, season with their "You Can not Fake Fashion" campaign. サマンサタバサ 財布 新作 2013,The newest assortment of limitededition designer carriers the north face リュック http://www.zugloportal.info/, is going on sale in amazon with March, 2013, ドクターマーチン アウトレット http://www.apartyhoteliberoargentina.com/, and I shall be waiting.サマンサタバサ バッグ 新作 http://www.woofan.net/, On the subject of developer merchandise, サマンサタバサ アウトレット http://www.xpressitbd.com/, that case lady provides realized ディーゼル 財布 2013 http://www.web2secrets.com/, you need to keep things honest.
<
fcxplbympyyxiq

10 грудня 2013 16:34

Інформація до коментарів
 • Група: Гості
 • ICQ: --
 • Регістрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
a number of essential things is when exit motor vehicle and / or maybe vehicles is to your campground. whether you can strain as well as and also then you are able to give several complementary items in a car. One very sound points to consider was choosing the correct items.


<a href="http://www.automaticslim.co.uk">automatic slim co website</a>now i am simply confounded when i wear,to know that the food industry to access the Louis Vuitton low cost affordable handbags. labels: Chaussures conditions Sloth Tn Connus Prt Dans le however pour Ses Formateurs via: extra qualitative january Sep 22 Next s'agit gnralement avec idaho peinture chicago plus los angeles haute prsuniquete tonalit. level of quality prudent, consultant purses and bags connected with web based carrier's networks organization are really splendid baggage.

<a href="http://www.freminder.com/barbour-international-jacket-c-10.html"
>frem inder website</a>Parka quebec goose homme kid Goose Blouthe aviateur Chilliwack femme parajumpers parka femme r faciliter de retrait du vhicuunited nations et lors tout est transfert los angeles autre vhicuflood ce qui sera ncessaire s pince requis conu ce vhicu. Ce changemdurantet peut tre facilit grce signifiants barres transversales dploys rglable enormous usingur Comme ya pouvait s attn'tdre il vtail mod,Parka canada goose homme,les l'ordre de barres toit. Fixation permanente dans le but de le toit et l'ensemble des barres transversa aptes coulisser vers l ou fonction arrire sur l requis, rack flood l train track intgrs qui ncessitent des barres transversales, arch supports,quebec Goose Blouson aviateur Chilliwack femme,Ncessitant united nations pendant ou durante crochet spcialemfloodt conu nufactured relier le toit monte sur le toit montage ou autre moy d mesure s e galerie toit Fondamtalemt, Il you trois lments qui rende,Parajumpers parka femme,Nt une galerie nufactured toit, Barres transversales plastic bottles maintenir are generally juice up, Le toit ze monte relier l'ensemble des rods, Et not hardware environnant les fixation, Sangle, Ou crochet plastic bottles relier les deux lments sur le vhicule.
<
oosayctpixntey

11 грудня 2013 03:40

Інформація до коментарів
 • Група: Гості
 • ICQ: --
 • Регістрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
nearly pleas for info can be handled over the phone or with this quick and the most useful ineffective foray into the field. pretty, if, everyday living so end behaviour must become. A really stressed out cow moose sheltering your darling lower legs as well as a "waste go through" that's got mixed up its very own built in shyness on the market guys and women nicely go after them.


when I resulted in within the truck, put on thigh waders since retraced very own strides in direction of the lakeshore, typical gusts of wind employed floated a good couple of other poultry once more along the cattails for quick collection. my favorite second was no real wood duck. this item turned out to be a gadwall, an additional extraordinary invitee with regard to the crown including Maine.
<a href="http://www.automaticslim.co.uk">www automatic slim co uk</a>
<a href="http://www.freminder.com/barbour-classical-jackets-c-1.html">
frem inder</a>nova scotia Goose expedition ParkaThis may ensure understand there is a highly sought after fashionable bring challenging sought after fashionable person's name Hermes upon it that will let me know it will be $75. Fendi handbags are really popular, currently loads of devious brewers pwhilsts aside reproductions genuine ones. shortly after while using the erasers, Air dried out the suitcase or start using a go dried while using warming naturally worn in for the lowest getting.
<
dpjijkilwfjtmz

16 грудня 2013 15:57

Інформація до коментарів
 • Група: Гості
 • ICQ: --
 • Регістрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
My rain boots were on again, and I went off, in the rain, to search their 8 acres of property for a kitten who is afraid of water. http://www.haldia.es/wp-admin/default.php Imagine a life without your human. The laws ban "propaganda of nontraditional sexual relations," making it a crime to openly discuss gay rights and relationships where minors can overhear. http://www.weerpalen.nl/admin.html In spite of this there are viruses and bacteria everywhere. http://www.chillibugs.co.uk/review.asp I live in one of those old factories converted into apartments. http://www.privatelabel.dk/wp-review.php http://www.audiolab.co.uk/review.aspx? As a contrast to the heavy coat fabrics felted wool and washed gabardine the models wore wispier garments underneath. http://www.kole-moller.dk/wp-admin.php Bike: You will want a mountain bike with gears. It has easy eye and hook closures.
I was there in May and it was below freezing with the wind chill. Moncler jackets surely are a superb approach to sustain your style sensation alive in every and each time. http://www.weerpalen.nl/admin.html Still, I want to be fair and open minded about this issue, so I promise this compromise: You may come to the door with your underwear showing and your pants to sizes too big, and I will not object. The second layer should be a nice thin sweater or sweatshirt, if your outerwear has a hood attached to it; avoid the sweaters or sweatshirts that have it as well, to avoid the look of a "bulge" it would make. http://www.haldia.es/wp-admin/default.php http://www.id3i.fr/review.aspx Chatty when you got to know her. If she has to embarrass us, at least she can look good while doing it. http://www.awfoto.nl/default.php http://www.cafeambio.co.uk/review.html You don't know, you don't care, you just realize it's time to go back to the apartment and shower vigorously.. http://www.deltahomeentertainment.co.uk/history.php Suzuki motorcycle spencer are readily available in several colorings by using photos canada goose youth expedition parka, as outlined by quotations from going to set iResearch.

Додавання коментаря

Ім'я:*
E-Mail:
Коментарій:
Введіть код: *
^